X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

فایل فردا

مرجع دانلود فایل های دانشجویی

تحقیق معمار بزرگ میس وندروهه

تحقیق معمار بزرگ میس وندروهه
دسته بندی معماری
فرمت فایل docx
حجم فایل 3388 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 44
تحقیق معمار بزرگ میس وندروهه

فروشنده فایل

کد کاربری 7612

تحقیق معمار بزرگ میس وندروهه دارای 44 صفحه با فرمت ورد و قابل ویرایش میباشد

مقدمه

در تاریخی که به نام معماری می شناسیم هیچگاه در طریق ساخت اینچنین تغییرات مهم ، همانند آنچه که در قرن گذشته اتفاق افتاد ، به وجود نیامده بود. بر اثر افزایش بی سابقه جمعیت جهان ، فعالیتهای الحاقی صورت دیگری یافتند ، اما درهیچ زمینه ای مانند معماری این چنین با شکوه به نمایش درنیامدند.

نیاز به مسکن مناسب جهت نماد کثیری از مردم ، سازندگان را ملزم به ساخت درارتفاع نمود و تکنولوژی نیز ابزار زیر را در اختیار آنان قرار داد : اول : اسکلت فولادی ، با قابلیت اجرا درارتفاعات زیاد و بی نیاز از داشتن دیوار های ضخیم درروی زمین ، دوم : آسانسور مکانیکی ، و به دلیل نیاز به انباشتن کالاها و اینکه باید بر روی خط تولید مونتاژ شوند ، ساختن بناهای فضادار با دهانه تیپ شروع گردید این چنین شد که تکنولوژی راه حل های مناسب برای فضاهای سرپوشیده وسیع با آهن و شیشه و متعاقبا" مقتضای عظیم بتن آرمه را به بازار عرضه کرد، ونیز بدین دلیل که حمل و نقل و ارتباطات به صورت وسایلی درآمدند که جامعه بدون آنها قادر به کارکردن نبود لذا لزوم ساختن راه ها و جاده های بزرگ ، ایستگاه های راه آهن ، کانالها و بنادر عظیم شدیدا" محسوس گردید . تعداد کثیری از انواع ساختمانها که امروزه جزء لاینفک زندگی روزمره ما گردیده اند تا سال 1805 حتی وجود خارجی نداشتند. کارخانة مدرن ، آسمان خراش مدرن ، بازارهای خرید، مدرسه مدرن ، بیمارستان مدرن ، اینها همه اختراعات جدیدی هستند که تا نیمه قرن هیجدم خبری از آنها نبود. هنگامی که معماران برروی چنین زمینه هایی کار را شروع کردند ، یافتن سبک مشخصی برای این فرم ساختمانهای نوظهور ، کاری بس مشکل جلوه کرد.

امروزه این پیشگامان جزئی از تاریخ معماری اند : لوئیس سولیوان استادی که به تنهایی زمینه معماری آسمان خراش را فراهم آورد. ژوزف پاکستون ، که درسال 1851 در لندن کاخ کریستال راساخت . نمایشگاهی که حدودا" هفتاد هزار متر مربع وسعت داشت ، عده ای نیز قبل و بعد ازاو اولین ساختمانهای عظیم از فولاد و شیشه را در انگلستان ، فرانسه ، آلمان و ایالات متحده ساختند ، و بالاخره تئوریسین ها و محققانی که فلز ، شیشه و سنگ بعضی از خصوصیات ساختمانی را مشاهده کرده و فرم های بدون تزئین را مورد تاکید قرار دادند ، همگی پایه گذار چیزی بودند که امروزه معماری نوین نامیده می شود. بدون همکاری تعدادی ازهنرمندان منفرد ، که قادر به استفاده از وسایل جدید بودند درشروع قرن حاضر ودر دهة آغازین آن ، به رغم روحیه جدید زمان و به رغم قدرت مهندسان معمار نوین محدود به راه- حلهایی صرفا" اقتصادی می گردید . دراین جزوه به شرح حال
میس ون درو که یکی از معماران مدرن می باشد می پردازیم :

میس ون دررو :

میس ون درو در هفتم مارس سال 1886 در آلیس گراتای آلمان متولد شد. میس بدلیل وضعیت سخت خانواده اش نتوانست درس خود را ادامه دهد و وارد دانشگاه شود. میس کار خود را به عنوان یک بنا شروع به کار کرد. میس ازگذراندن این دوره زندگی اش بسیار خوشحال بود زیرا معتقد بود که ساختن را در گل و لای و هیاهوی کارگاه آموخته است و نه در سر میز طراحی .

درسال 1907 اولین مسئولیت کاری به او ارجاع گردید یعنی : خانة پروفسور رایل درحومة برلین ، با اینکه این ساختمان از نظر تفکر و جزئیات سنتی بود ولی اجرای آن توسط یک شاگرد 20 ساله حیرت همگی را برانگیخت .

تا مدتها روحیه سنتی درخانه هایی که میس می ساخت مشاهده می شود. بطور مثال خانة مولر که میس آن رابه سال 1624 طرح کرد، کاملا واجد این روحیه است. تک پنجره ها ، لنتوهای مثلثی ، بام شیبدار ، بیرون زدگی دودکشها به صورتی که دراین خانه ساخته شده اند ازمظاهری بودند که بتدریج درمعماری مدرن به دست فراموشی سپرده شدند.

درسال 1918 میس بعد از خاتمه دوران سربازی درناحیه بالکان به برلین برگشت . در مراجعت از بالکان خود را در گرداب انقلابهای مختلفی مشاهده نمود که همه با هم بوقوع پیوست . قبل از همه انقلاب سیاسی مطرح بود . اما درمیان این درگیریهای سیاسی انقلاباتی دردنیای هنر بوقوع پیوستند : امپرسیونیستهای آلمانی یعنی حکومت کنندگان دوران قبل از جنگ کوشش به بازگشت خود می نمودند.

وا کسپرسیونیستهای جدید تقدیری گذرا داشتند جریانات دیگری از فرانسه ، هلند و روسیه با تمایلاتی مشهود نسبت به روند جدید کوبیسم بچشم می خورد. آلمان ازتمام این وقایع فرهنگی ، چه قبل و چه در بعد از جنگ ، کنار گذاشته شده بود. با شکست حکومت کایزر نکته نظرهای جدید مستمع پیدا نمود. نسل جدید هنروران جوان ازجمله
میس ون درو جذب دنیایی جدید هنر گردیدند. در این جو هیجان انگیز میس امکان یافت که با گذشته خود وداع کامل نماید. یک خانه دیگر به سبک کلاسیک همانند طراحی نمود. اما این خانه هرگز ساخته نشد و این آخرین کوششی بود که نئوکلاسیسم را با نیاز زمان منطبق
می ساخت .

اندیشه های میس ون درو بر اصول و مبانی ساختمان استوار است. این موضوع به روشنی درهنر معماری او مشاهده می شود آثار معماری او از اصیلترین نمونه های معماری عصر حاضر به شمار می رود دراین راستا سعی می کنیم تا هنر او را درخلال کارهای متنوعش ، از نمایش ترکیب سادة یک دیوار آجری تا نمایی شفاف از فولاد و شیشه ، آشکار کنیم .

ضرورت استواری هنر معماری با اصول و قواعد ساخت و ساز ، مطلب جدیدی نیست ، زیرا ویولت لدوک (Voilt-le-duc) که نظرات خود را دربارة هنر معماری درسال 1860 درکتاب مناظرات تشریح کرد، معتقد بود که باید مواد و مصالح را در هر دوره به صورت مناسب و با رعایت امانتداری ، بکار برد. تأثیر زیبایی شناختی برای او نه آنگونه که برای بیشتر معاصرین دارای اولویت بود ، بلکه مدلی گذرا به حساب می آمد . دست یابی به مصالحی که به خوبی بررسی شده باشد ، از اهداف ون درو به شمار می رفت . طبق گفتة او :(( باید از هرفرمی که مطابق با ساختار ساختمان ، انتظام نیافته باشد ، دوری جست.))

در غوغایی که تأثیر مدل بوجود می آورد ، شجاعت و بی توجهی زیادی از خود نشان می داد ، تا بتواند دراین روش ، امین باقی بماند و با تحولات زودگذر و مقطعی دچار تغییر نشود . او هیچ وقت از تکرار این مطلب که به هیچ وجه برای ابداع فرمهای جدید و بدون حساب و کتاب ، ارزشی قائل نیست ، خسته نمی شد. همچنین از اقتباس مردن از برخی نمونه هایی جدید که با روح عصر هماهنگی نداشت ، دوری
می کرد. او معتقد بود که باید سعی معمار در جهت تحقیق و کنکاش آن تأثیراتی باشد که در ساختار بدرستی تعبیر می شود.


تاریخ ارسال: جمعه 22 دی 1396 ساعت 15:38 | نویسنده: احمدرضا ملاحسینی | چاپ مطلب
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.