فایل فردا

مرجع دانلود فایل های دانشجویی

روند تحولات شهرنشینی در ادوار تاریخی

ظهور شهر به عنوان یک پدیده سازمان یافته اجتماعی، اقتصادی و سیاسی مشروط به فراهم شدن شرایط و مقدماتی است که در حدود ده هزار سال پیش و مقارن با دوران نوسنگی و آشنایی انسا ن ها با کشاورزی و به تبع آن کند شدن آهنگ کوچ و نیمه یکجانشینی انسان ها همراه بود سکونتگاه هایی که در زمین های حاصلخیز کشاورزی و در بستر رودخانه ها به وجود آمدند، اولین سکونتگاه ها
دسته بندی تاریخ و ادبیات
فرمت فایل pptx
حجم فایل 79 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 22
روند تحولات شهرنشینی در ادوار تاریخی

فروشنده فایل

کد کاربری 12271

مقدمه

عده ایی از مردم شناسان در خصوص منشاء و خاستگاه شهرها معتقدند که اولین هسته شهر درکنار و بین رودهایی مانند بین النهرین و مکان ملاقات قبایل و اقوام برای اجرای بعضی از مراسم و شعایر و یا قبرستا ن ها شکل گرفته است . بعضی از این آثار در دوره دیرینه سنگی دیده می شود، اما در این دوره هنوز زمینه مساعد برای رشد شهر پدید نیامده است . در دوره دیرینه سنگی انسان مشغول شکار و جمع آوری خوراک است . در نتیجه از یک طرف به زمین های وسیع نیازدارد و از طرف دیگر شانس و حادثه نقش مهمی در تامین معاش او دارند. انسان در این دوره روزی جشن می گیرد و روزی گرسنه می ماند . اولین شرایط برای پیدایش غذای کافی در دوره میان سنگی فراهم می شود ( 15000 سال پیش ) ، یعنی آغاز پیدایش کشاورزی، اهلی کردن حیوانات و اسکان یافتن انسان در مکا نهایی به شکل روستاها.

1. شهرهای باستان

باستان شناسان خاستگاه نخستین شهرها را در منطقه بین النهرین می دانند، شهرهایی مانند ” ارید “ ، ” لارک“ ، ” ادوک“ و ” بابل“ که هرکدام جمعیتی بین ده تا بیست هزار نفر داشته است شهرهایی با مراکز تجاری و مبادلاتی و ساختار نسبتا پیشرفته و مشتمل بر دژ و معبد . در این شهرها محل سکونت اعیان نزدیک هسته مرکزی بوده و هرچه از مرکز به بیرون حرکت کنیم منطقه های مسکونی طبقات پایین تر را می بینیم . در شهرهای باستان برخلاف شهرهای مدرن هر چه به هسته مرکزی شهر نزدی ک تر شویم رفاه و امنیت بیشتری وجود دارد و هرچه به سوی دروازه ها پیش برویم میزان رفاه و امنیت کمتر است. وسعت شهرهای باستانی در مقایسه با شهرهای امروز بسیار کم بوده و شاید مساحتی نزدیک به یک محله امروزی را داشته است.

به طور مثال:

شهرهای بین النهرین: بابل قبل از این که توسط ایرانی ها فتح شود دیواری در حدود یازده میل داشته است. بابل شهری در دو طرف رود با ابعاد 1/5*2/5 کیلومتر بوده که پلی دو بخش آن را به یکدیگر وصل می کرد و دو دیوارها با خندقی از هم جدا می شدند: شهری که به وسیله بخت النصر دچار تحولات و پیشرف تهای عظیمی شد.


تاریخ ارسال: سه‌شنبه 27 تیر 1396 ساعت 21:55 | نویسنده: احمدرضا ملاحسینی | چاپ مطلب
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.