X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

فایل فردا

مرجع دانلود فایل های دانشجویی

مبانی نظری اجرای تحریم ها بر جنبه های مختلف حق بر سلامتی

مبانی نظری اجرای تحریم ها بر جنبه های مختلف حق بر سلامتی
دسته بندی علوم انسانی
بازدید ها 0
فرمت فایل docx
حجم فایل 93 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 26
مبانی نظری اجرای تحریم ها بر جنبه های مختلف حق بر سلامتی

فروشنده فایل

کد کاربری 1113
کاربر

مبانی نظری اجرای تحریم ها بر جنبه های مختلف حق بر سلامتی

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه

توضیحات نظری کامل در مورد متغیر

رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب

منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

قسمتی از متن مبانی نظری


وضعیت حق بر سلامتی در سایه تحریم

مبحث اول: عدم موقیت درتحریم­ها(شکست یک آرمان بین­المللی)

در این مبحث قصد داریم به بررسی تاثیر تحریم ها بر عموم مردم و از جمله به بحث سلامتی آنها بپردازیم؛چرا که معتقدیم علی­ رغم اهداف تحریم که متوجه دولت­ها باید باشد،بیشتر عموم ملت از این نظام تحریمی متضرر می­گردند.

در جامعه بین‌المللی همه کشورها به یکسان، تابع مقررات حقوق بین‌الملل و نظم عمومی بین‌المللی نیستند به همین جهت در اساسنامه سازمان‌های بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد برای مطیع کردن کشورهای متجاوز از حربه‌های گوناگون منجمله تحریم‌های اقتصادی استفاده می‌شود که در ماده 41 منشور سازمان ملل شاهد تجلی تنوع این موارد هستیم. معهذا هنوز هم عده‌ای تحریم اقتصادی را از مهمترین ابزارهای سیاست خارجی تلقی می‌نمایند. برخی نیز بر این باورند که تحریم اقتصادی جایگزینی مناسب برای ضمانت اجراهای نظامی است.

..................

گفتار اول: اهمیت تحریم در روابط بین‌الملل

تحریمهای بین‌المللی به اقدامات دسته جمعی علیه کشور یا کشورهایی گفته می‌شود که قوانین بین‌المللی را نقض یا تهدید به نقض می‌کنند. معمولاً تحریمها شامل اقدامات سیاسی، اقتصادی یا نظامی می‌باشد که هدف از اعمال آن‌ها وادار نمودن کشور ناقض قوانین به اجرای آن می‌باشد.

..............

گفتار دوم:رژیم تحریمها

پایه‌گذاران سازمان ملل در سال 1945 با توجه به نواقصی جامعه ملل در مورد اعمال تحریم تلاش کردند تا قدرت تصمیم‌گیری در خصوص مسئله حفظ صلح و امنیت بین‌المللی را در شورای امنیت سازمان ملل متحد متمرکز نمایند. بدین ترتیب مطابق ماده 39 منشور تشخیص تهدید علیه صلح، نقض صلح یا تجاوز صرفاً در صلاحیت شورای امنیت قرار گرفت.

.......................

گفتار سوم: توجه به وجهه اخلاقی تحریمها[1]

تحریمهای اقتصادی در حال حاضر علیه دولتهایی که هنجارها یا نرم‌های بین‌المللی را رعایت نمی‌کنند اعمال می‌شود از جمله در رودزیا و آفریقای جنوبی بخاطر استمرار نظام آپارتاید و تحریمهای تجاری علیه صربستان که عکس‌العمل جامعه بین‌المللی بخاطر تشدید جنگ داخلی یوگسلاوی سابق بود. جالب اینکه وقتی در سال 1930 ژوزف استالین بزرگترین قتل عام تاریخ را با کشتن حدود 20میلیون تن از شهروندانش مرتکب شد جامعه بین‌المللی آن روز به این مسئله بعنوان یک موضوع داخلی نگریست.

گفتار چهارم: ضابطه حقوق بشری بودن اعمال تحریم‌ها

این اصل به معنی رعایت اصول و مبانی حقوق بشری در اعمال تحریمهای اقتصادی می‌باشد. برخی از مصادیق این اصل در ماده 2 کنوانسیون سوم ژنو 1949 احصاء شده است که عبارتند از : بهداشت و درمان، محل مناسب برای سکنی و زندگی، تغذیه مناسب، دسترسی به آب سالم آشامیدنی، حق انجام مراسم مذهبی، آموزش، وزرش و تفریح و فعالیت فکری. لذا..............................

گفتار پنجم: ارزیابی تحریمها در عمل

به طور معمول سازوکارهای عملی تحریم‌های اقتصادی و مسائلی که ممکن است در رسیدن به اهداف تحریم یا شکست آن مؤثر باشند با توجه به پیچیده بودن و تنوع عوامل موثر در آن، برای کسانی که تحریم اقتصادی را راهکار می‌دانند و اعمال می‌کنند نمی‌تواند همیشه قضاوت درستی در مورد نتیجه آن داشته باشند. بنابراین امکان دارد اظهارات سیاستمداران و یا دولتمردان تحریم کننده یا تحریم شونده صحت نداشته و گمراه کننده باشد چرا که اغلب خود آنها نیز درک درستی از نتیجه تحریم نداشته و بصورت قطعی نمی‌توانند آثار آن را پیش‌بینی نمایند.

................

مبحث دوم:تاثیر تحریم ­ها بر حق سلامتی و راهکارهای مقابله با آن­ها

گفتار اول :تاثیر بر تأمین دارو و تجهیزات پزشکی

در ایران نظام ارائة مراقبت های بهداشتی اولیه در چند دهة اخیر توسعة « قابل توجهی یافته اما لازم است در قالب برنامة اصلاحات در نظام سلامت کشور در جهت کاهش نابرابری های مربوط به خدمات بهداشتی درمانی قدم های اساسی برداشته شود. تحریم ها بر نظام درمان کشور که شامل تأمین دارو و تجهیزات پزشکی است اثر منفی گذاشته است. در بسیاری از موارد،مانعی بر ورود داروهای خاص شده و هم چنین موجب کندی ورود دارو و تجهیزات، ورود داروهای تقلبی و بی کیفیت و افزایش قیمت بقیة داروها شده

..............

گفتار دوم: تاثیربر امنیت غذایی

در پی مشکلات ناشی از نقل و انتقال پول به دلیل تحریم ها و عدم واردات کنجاله که پس از روغن کشی از دانه های روغنی مثل سویا به دست می آید، قیمت گوشت، مرغ و مواد لبنی به طرز محسوسی افزایش یافت. گرانی کالاهای اساسی و پروتئینی مثل گوشت مرغ باعث کمبود مواد غذایی مورد نیاز متابولیسم انسان می شود که نتیجة آن ناتوانی.................

منابع و مآخذ

الف)فارسی

آرتور اس.ربر، فرهنگ روان شناسی؛ ترجمه: یوسف کریمی،تهران،انتشارات رشد،1390

آسبیورن ایده و دیگران، حقوق اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ترجمه: اردشیر امیر ارجمند، تهران، انتشارات مجد، 1389

ایوانر، گراهام و نونام، جفری، فرهنگ روابط بین الملل. ترجمه حمیرا مشیرزاده و حسین شریفی طرازکوهی، نشر میزان، تهران1381

......................

.................


[1] - The Morality of sanctions

تاریخ ارسال: سه‌شنبه 18 مهر 1396 ساعت 20:13 | نویسنده: احمدرضا ملاحسینی | چاپ مطلب
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.