فایل فردا

مرجع دانلود فایل های دانشجویی

تحقیق فرقه اسماعیلیه

از ابتدای شکل‌گیری فرقه اسماعیلیه تاکنون که امام چهل و نهم آنان یعنی آقاخان چهارم در قید حیات است، این فرقه سرنوشتی بس عجیب و سخت را داشته است که تشکیل دو حکومت در مصر و ایران، قلع و قمع توسط مغولان، مخفیانه زندگی کردن امامان اسماعیلی، انشعابات متعدد، گرایش به تصوف و نهایتا پیوند خوردن با استعمار انگلیس و استقرار در اروپا بخشی از تاریخ پر فراز و
دسته بندی تاریخ و ادبیات
فرمت فایل pptx
حجم فایل 2113 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 30
تحقیق فرقه اسماعیلیه

فروشنده فایل

کد کاربری 12271

مقدمه

امام فعلی این فرقه «شاه کریم الحسینی» معروف به «آقاخان چهارم» است که اینک در فرانسه سکونت دارد و مؤسسات تجاری، اقتصادی و فرهنگی در سراسر جهان را هدایت می‌کند. وی اینک 68 سال سن دارد، نوه امام قبلی است و از سن 20 سالگی تاکنون امامت کرده است. آقاخان چهارم زمانی که به امامت اسماعیلیان رسید در دانشگاه هاروارد تحصیل می‌کرد و یک سال بعد در رشته تاریخ اسلام از آن دانشگاه لیسانس گرفت.

آقاخان چهارم که اسماعیلیان وی را «حاضر امام» می‌خوانند در حالی خود را از نوادگان پیامبر‌(ص) و حضرت زهرا (س) می‌خواند که در تاریخ اجداد وی سه بار انقطاع رخ داده است و انتساب وی به پیامبر را مشکوک و بلکه مردود می‌سازد و جالب آن که مادر وی زنی انگلیسی و همسر وی آلمانی است و پس از ازدواج با وی، اسماعیلی شده است.

اسماعیلیان از زمان تأسیس دولت فاطمی در افریقا تا زمان نیمه امامت آقاخان سوم (جز اندک زمانی در تاریخ حیات خود که مجبور به پذیرش فقه اهل سنت شدند)، رسما به فقهی عمل می‌‌‌کردند که نزدیکی آن به فقه شیعه به حدی زیاد بود که فقهای شیعه اثنی عشری، تا قرن‌ها فقیه بزرگ اسماعیلی «قاضی نعمان» صاحب کتاب «دعائم الاسلام» را از خود می‌پنداشتند. اما در زمان آقاخان سوم بود که آنان از فقه قاضی نعمان فاصله گرفتند.


تاریخ ارسال: سه‌شنبه 27 تیر 1396 ساعت 21:56 | نویسنده: احمدرضا ملاحسینی | چاپ مطلب
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.